FRÅGOR OCH SVAR

Fråga: Är priserna inkl eller exkl moms?

Svar: Alla priser nämnda på hemsidan är exklusive moms.

 

 

Fråga: Kan man hämta och lämna godsen själv?

Svar: Ja det kan man. Meddela det vid beställning.

 

 

Fråga: Finns era möbler i andra färger?

Svar: Nej, men då vi tillverkar de flesta av våra möbler själva är det möjligt om efterfrågan är stor. Vi vill alltid tillgodose kundens behov i största möjliga mån och förnyar och utökar vårt sortiment när vi märker ett behov. Kontakta oss vid intresse.

 

 

Fråga: Kan några av möblerna måttbeställas?

Svar: Tack vare egen produktion är det möjligt för vissa möbler. Avgörande faktorer är måttbeställningens mått, kvantitet och tid. Det kan även innebära att möbeln enbart kan köpas om vi anser att den inte fyller någon funktion i vårt uthyrningssortiment.

 

 

Fråga: Kan man undvika kostnaden för extra bärhjälp om det finns person/er på plats som assisterar vid lossning?

Svar: Ja, förutsatt att de/den gör samma jobb som en extra bärhjälp hade gjort. 

 

 

Fråga: Vad händer om något går sönder?

Svar: Uppstår skada/skadegörelse på produkter genom brott mot hyresvillkoren där hyrestagaren medvetet åstadkommit skada genom till exempel spikat, ritat eller häftat på produkten kommer kunden/hyrestagaren ersätta de skador som uppkommit för att byta ut den skadade delen.

Om kunden vid egen transport inte vidtagit tillräckliga försiktighetsåtgärder (spännband osv) och produkten skadats anses kunden ansvarig och kommer få ersätta skadorna för att återställa produkten till normalt skick.